Автор-Олександр Абрамов, ict-online.ru

За даними Міністерства економічного розвитку, у 2015, російські державні установи в рамках державних і муніципальних закупівель придбали програмне забезпечення за 93 900 000 000 рублів, з 77% від цієї суми витраченого на покупку закордонного програмного забезпечення. Про це повідомив заступник Глави російського Міністерства комунікацій Олексій Соколов на робочій зустрічі з радником президента Росії Германом Клименко. Олексій Соколов також відзначив позитивну тенденцію: кількість контрактів на закупівлю російського програмного забезпечення майже подвоїлася в порівнянні з 2014.

Міністерство комунікацій в рамках обласної інформаційної Ради, яка відбулася тиждень тому (див. Новини “обсяги публічних закупівель в сегменті програмного забезпечення” від 28 квітня 2016 р.), попросили регіональні органи влади представити проміжні результати (з січня по квітень 2016) про практику публічних закупівель за допомогою реєстру. “Ми також попросили регіони регулярно, кожні шість місяців, щоб відправити нам звіт про роботу цього механізму в кожній темі”,-сказав Олексій Соколов, заступник начальника управління комунікацій. Крім того, Міністерству необхідні регіони для вивчення структури інформаційних систем, які вони вже працюють і повідомляти, чи були вони спочатку встановлені програми з реєстру-ще до введення обмежень на покупку іноземного програмного забезпечення.
У 2015, 95% регіональних урядів використовують Windows як операційну систему на робочих місцях своїх співробітників, 90% використовують MS Outlook, 95% використовують MS Office як пакет Office, і 80% систем управління базами даних (БАЗИ даних) використовуються Oracle. Керівник електронного державного експертного центру Павло Хмілов відзначив, що, за словами Міністерства економічного розвитку, до кінця 2015, 72% державних контрактів на купівлю програмного забезпечення є договорами на купівлю іноземної продукції. «В грошовому вираженні іноземне програмне забезпечення витрачає 77% всіх бюджетних коштів, витрачених на програмне забезпечення, тобто 72 000 000 000 рублів», – сказав він (див. розділ новин «реєстр вітчизняного програмного забезпечення-результати» від 27 квітня 2016).

Поки що влада насторожено ставляться до імпортозаміщення, і не знають, скільки видів програмного забезпечення на ринку, говорить Павло Хілов. Крім того, немає механізму обміну досвідом та інформацією між розробниками програмного забезпечення та клієнтами на ринку. Проте успішні Кейси переходу державних органів до вітчизняного програмного забезпечення вже почали з’являтися в різних регіонах Російської Федерації. Наприклад, Московська область вже розробила план імпортозаміщення, тестує російське програмне забезпечення та програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом, а також замінює зовнішню базу даних російською мовою в електронній системі документів (42 000 користувачів). «Переваги такого підходу – економія на ліцензійних абонплат, а також незалежність від продавця», — резюмує Павло Хмілов.

Мацут Шадаєв, міністр державної адміністрації, інформаційні технології та комунікації Московської області заявив, що влада Московської області перейде на нове програмне забезпечення поступово: співробітники продовжуватимуть працювати на існуючих комп’ютерах з Windows, але Linux встановлюється на всіх нових комп’ютерах, придбаних державними установами в Московській області. За словами Мацута Шшасаєва, в 5-6 роках комп’ютери з американської ОС будуть списуватися як застарілі, і, таким чином, московські чиновники повністю переключаюсь на вільне програмне забезпечення.

При покупці програмних продуктів, державні та муніципальні органи влади повинні керуватися федеральним законом No 188-ФГ і постановою уряду No 1236. Закон запровадив заборону на закупівлю іноземного програмного забезпечення державними установами, якщо Росія має вітчизняний аналог, а також визначила створення єдиного реєстру російського програмного забезпечення, з якого державні установи повинні обирати програмні продукти. Ухвала висловлює правила реєстру.

Закон про обмеження державних закупівель іноземного програмного забезпечення набув чинності 1 січня 2016 року. Якщо державні установи хочуть придбати таке програмне забезпечення, вони повинні спочатку перевірити реєстр і переконайтеся, що він не має аналогічних продуктів. Якщо є російський аналог, то вони зможуть придбати іноземне програмне забезпечення, забезпечуючи виправдання, чому вони не вписуються в існуючі російські продукти.

Як повідомив глава Міністерства комунікацій РФ Микола Никифоров на щорічній розгорнутому борту Міністерства комунікацій (див. Новини розділу “Мінкомзв’язок” від 21 квітня 2016) кожен гравець галузі має можливість звернутися до ФАС з відповідною скаргою, протестувати конкретну покупку, звертати увагу на відсутність обґрунтованості необхідності використання зарубіжних програмних продуктів.

На сьогоднішній день, реєстр вітчизняного програмного забезпечення містить 730 програмних продуктів. Більше 1000 продуктів все ще чекають своєї черги, щоб включити в реєстр, підкреслив Олексій Соколов.

Leave a Comment on Російський ринок програмного забезпечення-імпортне програмне забезпечення все ще виграє

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *